Zastosowanie sklejki antypoślizgowej
Obecnie dostępne w sklepach oraz przygotowywane przez stolarzy na zamówienie meble mogą być wykonywane z wielu różnego rodzaju materiałów, czyli płyt meblowych. Jednym z chętniej stosowanych w ostatnich latach płyt meblowych są sklejki, które są szlachetną pochodną zwykłego, naturalnego drewna. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu napiszemy nieco więcej na temat budowy i sposobów zastosowania sklejki jako płyty meblowej i płyty konstrukcyjnej. Przedstawimy także najważniejsze rodzaje sklejek. Zachęcamy do lektury!
W jaki sposób wykonywane są sklejki?
We wstępie naszego tekstu napisaliśmy, że sklejki są szlachetną pochodną drewna i jest to prawda. Takie płyty meblowe są zbudowane z kilku arkuszy cienkiego forniru. Każda sklejka składa się z kilku sprasowanych w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem cieniutkich warstw forniru, czyli drewna. Kolejne warstwy drewna układa się w taki sposób, żeby włókna drewna były układane prostopadle do włókien poprzedniej i następnej warstwy forniru. Dzięki temu uzyskuje się materiał, który odznacza się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz jest niepodatny na odkształcenia. O klasyfikacji jakościowej sklejki decyduje przede wszystkim rodzaj zastosowanego do jej stworzenia drewna oraz rodzaje zastosowanych klejów. Generalnie sklejki mogą być wykonane praktycznie z każdego gatunku drewna.
Sklejki są dostępne w formie wielkoformatowych płyt, które wyglądem są bardzo zbliżone do naturalnego mebla. Ta ich cecha sprawia, ze elementy te są bardzo chętnie stosowane przez stolarzy do wykonywania zabudowy meblowej oraz przez osoby specjalizujące się w wykańczaniu wnętrz do wykonywania elementów dekoracyjnych. Cechą charakterystyczną sklejek jest również bardzo duża wytrzymałość. Są one najmocniejsze ze wszystkich rodzajów drewnopochodnych płyt budowlanych. Właśnie ta cecha, obok oczywiście dużej estetyki, sprawia, że element ten jest chętnie wykorzystywany nie tylko przy budowie mebli, ale również do wykonywania innych, konstrukcyjnych prac budowlanych, np. przy wykonywaniu prac wykończeniowych we wnętrzach.
Jakie są dostępne rodzaje sklejek?
Obecnie w sklepach i u dostawców można zaleźć bardzo dużo rodzajów sklejki, które można dobrać bezpośrednio do swoich potrzeb. Także nasza firma oferuje swoim klientów wiele rodzajów sklejek, także m.in. sklejki wodoodporne oraz sklejki antypoślizgowe. Nadanie poszczególnym rodzajom sklejki oczekiwanych cech i właściwości odbywa się przede wszystkim poprzez spajanie kolejnych arkuszy forniru różnymi rodzajami kleju.
I tak w miejscach, które nie są szczególnie narażone na wilgoć stosowane są np. najprostsze sklejki suchotrwałe, w których arkusze forniru są ze sobą klejone przy użyciu zwykłych klejów mocznikowo-formaldehydowych. Z kolei, jeżeli zależy nam na uzyskaniu większej odporności konstruowanych elementów na wilgoć, wtedy konieczne jest wybranie sklejki wodoodpornej, w której najczęściej używane są kleje fenolowo-formaldehydowe lub kleje mocznikowo-melaminowo-fenolowo-formaldehydowe. Oba te rodzaje klejów są odporne na wilgotność i ich zastosowanie w sklejkach wodoodpornych jest gwarantem, że na skutek dużej wilgotności poszczególne arkusze forniru nie zaczną się rozwarstwiać. Sklejki wodoodporne są najczęściej stosowane np. do wykonywania elementów dekoracyjnych oraz mebli łazienkowych lub kuchennych.
Innymi rodzajami sklejek są sklejki, które są już typowymi płytami budowlanymi. Np. stosowane przede wszystkim na podestach schodów lub na podłogach sklejki antypoślizgowe są pokryte fornirem ze wzorem siatki, która zapobiega poślizgnięciom. Często w budownictwie wykorzystywane są także np. sklejki szalunkowe, które dodatkowo są pokryte specjalnym papierem lub tworzywem sztucznym oraz sklejki z wkładem wygłuszającym, w których w środku, pomiędzy fornirami umieszczony jest też wkład gumowy, który skutecznie zapobiega przenoszeniu drgań.